حمزه-مجله حمزه

طراحی و توسعه صنعت کارتن سازی در جهان + مراحل تولید کارتن

طراحی و توسعه صنعت کارتن سازی در جهان + روش تولید کارتن

 

طراحی و توسعه کارتن با افزایش سریع در قرن معاصر ظاهر شد. در ابتدا به عنوان بسته بندی کاغذ یا تخته ظاهر شده اما در حال حاضر زمینه وسیعی از ورقه ها، طراحی و تولید ظروف مختلف را شامل می شود.

در این مطلب به بررسی روش تولید کارتن و چالش های طراحی کارتن خواهیم پرداخت، پس تا اخر این مطلب از مطالب آموزشی مجموعه خدمات چاپ و بسته بندی لوکس حمزه همراه ما باشید.

با وجود تاریخ قدیمی و متنوع آن، کاغذ در حال حاضر بطور قابل توجه ای از چوب ساخته می شود. بیش از ۲۵ میلیون تن در هر سال برای مصرف جهانی تولید می شود. تخته کاغذی استفاده شده برای چین دادن و مقوای کارتن از کیفیت کمتری در مقایسه با کاغذ نوشتاری و چاپ می باشند و این بواسطه روشی است که مقوای کارتن ساخته می شود مقوا با درجه کیفیت پایین به وسیله آسیاب کردن چوب در مقابل سنگ آسیابی که در آب غوطه ور است تولید می شود، بدین وسیله تمام چوب در مراحلی مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید کاغذ با کیفیت خیلی بیشتر نیاز به تصفیه دارد و از واکنش های شیمیایی برای استخراج فیبرهای سلولزی از چوب استفاده می شود. در هر دو مورد، فیبرها روی یک شبکه پهن می شوند و براساس اصول وزنی مورد نیاز ساخته میشوند مقوای کارتن با کاغذ متفاوت است و این بخاطر وزن گرمی مواد است کاغذ از لحاظ ساختاری برای مقوای کارتنی ١٦٠ گرمی آماده سازی می شود.

 اگر چه مقوای کارتن همیشه چندتایی است ولی کاغذ یک ورقه ای است براساس نیازمندیهای خاص مقوا از خمیر برای خصوصيات فيزيكي و بصری مواد پایانی استفاده می شود. مراحل سفيد سازی یک ظاهر سفید تمیز را تولید می کند و حال آنکه بیشتر مقواهایی که در چرخه دوباره قرار می گیرند و از کیفیت پایینی برخوردارند دارای یک رنگ قهوه ای هستند.

 مقوای کارتن تقریبا همیشه یک ماده چند لایه ای است که این خصوصیت از لحاظ ،چاپ ،قیمت ظاهر و اجرا اهمیت دارد، متعاقبا لایه سطحی باید از کیفیت بالاتری برخوردار باشد تا برای چاپ گرافیکی که روی کارتن انجام می شود مناسب باشد و در حالی که مواد لایه های درونی باید از خمیری با درجه کیفیت پایین تری برخوردار باشد پشت مقوا اغلب شامل یک لایه حصاری است.

پیشنهاد مطالعه: انواع ماشین های چاپی و کاربرد های آنها

مراحل تولید کارتن و مقوا

مراحل تولید کارتن و مقوا

 البته این تنوع در لایه ها براساس نیازمندی های کارتن می باشد، کارتن های فریزی یا مایع مدرن دارای لایه های تقویتی اضافی فویل یا پلاستیک هم می باشند وقتی مقوا تولید می شود باید طی سه مرحله پیش برود تا تبدیل به کارتن شود. تقریبا شش تخته مقوا با کیفیتهای که در جه بندی شده از کاغذ باطله با کیفیت پایین تا خمیر شیمیایی سفید شده با کیفیت بالا برای ساخت کارتن مورد استفاده قرار می گیرد.

مرحله اول از سه مرحله در تولید کارتن چاپ می باشد که به موجب آن جوهرهای رنگی مختلف روی مقوا بکار گرفته می شود براساس مراحل چاپ گرافیک مورد نیاز فراهم می شود و تصویر سازی مشخص توسط صاحب کار انجام می گیرد. چاپ تنها روش بکارگیری گرافیک روی یک کارتن نمی باشد برچسبها و برجسته کاری هم یک واسطه بصری را فراهم می سازد.

 برچسب ها ممکن است مورد توجه قرار بگیرند وقتی کیفیت مقوا در سطح استاندارد چاپ نباشد، برجسته کاری بوسیله پرس کردن مقوا بین یک قالب مثبت و منفی بدست می آید که بدین وسیله یک تصویر مهر گونه از قالب روی مقوا نقش می بندد که این کار نیز از ویژگی و زیبایی خاصی برخوردار است.

مرحله دوم برش قالبی یا کلیشه است، جائی که مقوا خط زده می شود توسط یک برش قالبی به اشکال مورد نیاز طرح کارتن بوجود میآید این شکل اصلی کارتن روی کارتهای مسطح جدول بندی میشود و سایر اضافات آن در چرخه ایی دوباره بازیافت می شود. برای مرحله سوم و پایانی کار، جائی که آخرین کارها انجام می گیرد که کارتن از نظر ساختاری کامل شود.

این مرحله شامل برش قالبی پانلهای صفحات کاربرد چسب و ورقه ها یا پوشش دهی فراهم کردن مقوای کارتن با یک لایه محافظ در مقابل محیطی که در آن مورد استفاده قرار میگیرد. این میتواند متنوع باشد از محیطهای مرطوب، گرم ،فریزی ،آبدار خشک گرفته یا در معرض آلودگی های شیمیایی توسط گازها، نور یا مایعات و یا تحت هر شرایط ممکنی قرار بگیرد.

پیشنهاد مطالعه: معرفی کامل روش چاپ و تکثیر اچینگ (Etching) یا چاپ فلزی

چالش های طراحی کارتن و مقوا و تولید کارتن و مقوا لوکس

چالش های طراحی کارتن

طراح کارتن باید با دقت به نیازمندی های بسته بندی توجه کند زیرا آنها تحت تاثیر طبیعت، سبک و مواد طراحی قرار خواهند گرفت بر خلاف بسته بندی معمولی، طراحی کارتن نیاز به حفاظت ندارد و این آزادی بیشتری را به طراحی و زرق و برق شکل ظاهری می دهد.

اگر چه در حمل و نقل همه طراحی های کارتنی نیاز به بسته بندی های مسطح یا حفاظت دارند. اگر وظایف کارتن به عنوان بسته بندی محافظتی باشد، پس طراح نیاز دارد که به نیازمندیهای تولید توجه کند آیا آن ترد و شکننده است یا جامد یا گاز است؟ آیا این کارتن ها روی هم چیده می شوند یا نه؟

 آیا آن نیاز به گرافیک قوی دارد یا مواد رنگ و بافت فرم اصلی که قابل دید است باید مورد توجه قرار بگیرد؟ طبیعت تولید همچنین محتمل بر تعیین روشی است که کارتن پر میشود و این در چرخه روی طراحی حتما اثر خواهد گذاشت اگر کارتن با دست پر می شود، مثل كارتنهای غذایی نیاز هست که کارتن خیلی راحت و سریع باز و بسته شود و اگر کارتن اگر به طور مکانیکی پر می شود.

 بگونه ای دیگر که پس طراح نیاز دارد درباره طبیعت و شرايط مراحل ماشینی اطلاعاتی داشته باشد آیا کارتن نیاز به چسب دارد یا با استفاده از برشهای گوناگون مقوا در هم جا می افتد؟ با چه سرعتی کارتن ها تولید می شوند و پر می شوند؟ و آیا در ابعاد مختلف پر می شوند؟

یک طراح با تجربه درباره عملی شدن و شرایط یک طرح باید آگاهی کامل داشته باشد و بنابراین خیلی سریع به راهکارهای عملی برسد. این درست است که بگوییم برای مقادیر زیادی از تولیدات یک کارتن ساده و مشابه ممکن است مناسب باشد. چنین راه حل هایی آزمایش شده و با کد رسمی ثبت شده است.

 

مجموعه تخصصی خدمات چاپ و بسته بندی حمزه

منبع: کتاب "بسته بندی" اثر ادوارد دنیسون / ریچارد کاوتری، ترجمه مریم مدنی

نظرات

ارسال نظر