حمزه-مجله حمزه

چاپ گراور چیست؟

چاپ گراور (Gravure) چیست؟

در این مطلب از مجموعه مطالب آموزشی مجموعه تخصصی چاپ و بسته بندی لوکس حمزه با چاپ گرارور (Gravure) آشنا خواهیم شد. قبل از اینکه انواع مدرن تری از چاپ گراور اختراع ،شود اصول اولیه این روش در سالهای متمادی کاربرد داشته است. در این روش که به چاپ گود نیز معروف است تصویر مورد نظر را بر روی صفحات فلزی که عمدتاً مسی بود، حکاکی می کردند و به وسیله ی ماشینهای چاپ گراور مسطح چاپ میکردند.

 امروزه با کاربرد عکاسی و دیجیتال روشهای مدرن و پیشرفته ای در آماده سازی سیلندر به کار گرفته میشود که امکان گسترش و توسعهی چاپ گراور را به صورت فتوگراور و یا روتوگراور که تصویر سازی در آن به جای حکاکی با دست با روش عکاسی و یا مستقیماً از فایل دیجیتال انجام میشود ایجاد میکنند.

روش کار چاپ گراور

گراور روش چاپ گود است که در آن تصویرسازی بر روی سیلندر ،فلزی به وسیله ی حکاکی و کود کردن آن شکل میگیرد بر خلاف روش چاپ لترپرس که به صورت برجسته و یا افست که به صورت محرم سطح است.

در گراور تصویرسازی را با ایجاد حفره های بسیار ریز بر انجام میدهند. این حفره ها و یا سلولهای ریز با مرکب پر می شوند.  عمق حفره ها با یکدیگر متفاوت است به صورتی که هر کدام از آنها حجم متفاوتی از مرکب را بر روی کاغذ انتقال که دقیقا مورد نیاز تصویر چاپی است.

چاپ گراور چیست؟

 از یک تیغه ی فلزی نیز که اصطلاحا «دکتر «بلید نامیده میشود برای پاک کردن مرکب اضافی از روی سیلندر استفاده میشود با عبور کاغذ از بین سیلندرها و از طریق یک سیلندر با پوشش لاستیکی، کاغذ به وسیله ی سیلندر حکاکی شده تحت فشار قرار میگیرد و در نتیجه مرکب از داخل حفره ها بر روی کاغذ منتقل میشود و تصویر مورد نظر شکل می گیرد.

 غلظت مرکب مصرفی بسیار کم است و از مرکبهای بر پایه حلالهای شیمیایی ساخته شده که با عبور در یک تونل حرارتی مرکب تبخیر و تصویر چاپ شده به سرعت خشک میشود در این ،دستگاه برخلاف دستگاه های افست و روتاتیو، نیازی به استفاده از سیستم خشک کن انحصاری وجود ندارد هرچند که ماشینهای چاپ گراور نیاز به تجهیزات خاص برای خروج دود ناشی از خشک شدن مرکب دارند این مشکل نیز امروزه با استفاده از مرکبهای بر پایه آب که حلال آن آب ،است برطرف شده است.

دستگاه چاپ گراور (The gravure press) چه ویژگی هایی دارد و چطور کار می کنند؟

چاپ با ماشینهای گراور با استفاده از کاغذ رول انجام می شود در این ماشین نیز مثل دیگر ماشینهای روتاتیو، از سیستم تاکن در انتهای کار استفاده شده است ماشینهای چاپ گراور معمولاً با سایز بزرگ طراحی شدهاند و فرمهای تا ۱۲۸ صفحه را در ابعاد A4 با سرعت ۵۰ هزار چاپ در ساعت چاپ میکند.

 از آنجا که در این روش از سیلندر به جای پلیت استفاده میشود هیچ فضای خالی ای روی سیلندر وجود ندارد بنابراین محدودیتی در طول چاپ یا همان اندازه ی کات آف cut off برای کاغذ وجود ندارد و امکان چاپ در اندازههای متنوع با یک ماشین چاپ وجود دارد. در این ماشین نیز مثل سیستم افست، از تجهیزات پیشرفته ی کنترل الکترونیک برای رنگ و رجیستر شدن استفاده میشود.

 امروزه تعداد بسیار کمی از ماشینهای گراور مسطح وجود دارند که اغلب از آنها برای چاپ کارهای امنیتی استفاده میشوند.

پیشنهاد مطالعه: انواع ماشین های چاپ + کاربرد های آنها

چاپ گراور چه کاربردی دارد؟ 

از روش گراور در بخش چاپ سفارشات پرتیراژ ۳۰۰ هزار نسخه و بیشتر مثل مجلات هفتگی، کاتالوگ و اسناد چاپی که با پست ارسال میشوند مثل قبض آب، برق، تلفن و دیگر سفارشات رنگی استفاده می شود.

 پیش بینی شده که سفارشات چاپی از نظر اقتصادی به سقف ۱۵۰ هزار نسخه کاهش یابد و در اینجاست که روش گراور برای چاپ کاغذ دیواری لفاف بسته بندی چاپ بر روی سلفون و غیره که امکان چاپ آن با روش فلکسوگرافی وجود ندارد استفاده میشود.

مزایا و معایب روش چاپ گراور (Advantages and disadvantages of gravure)

مهم ترین نقطه ضعف در چاپ گراور را میتوان به هزینه  زیاد برای آماده سازی سیلندر و عملیات پیش از چاپ نسبت داد.

 تکنیکهای مدرن حکاکی دیجیتال، توانسته است با به کارگیری روشهای اتوماتیک این هزینه را کاهش دهد اما هنوز هم قیمت سیلندر آن چندین برابر قیمت پلیت افست است و به همین دلیل است که از گراور برای چاپ با تیراژ بالا استفاده می شود.

 یکی از مزایای این روش در مقایسه با افست سادگی آن است. به عنوان مثال پس از آماده سازی سیلندر، دیگر نیازی به دستیابی به بالانس آب و مرکب نیست. بنابراین امکان دستیابی به چاپ یکدست و یکنواخت در تمام طول کار وجود دارد و این مسئله به سادگی انجام پذیر است.

ماشین چاپ گراور با سرعت بسیار بالا ۵۰ هزار چاپ یا بیشتر در ساعت کار میکند و خشک کردن تصویر چاپ شده نیز به سهولت انجام میگیرد.

چاپ گراور امکان چاپ ترام ریز را فراهم میکند و جزئیات تصویر را دقیقا نشان میدهد که در روش افست کاملا امکان پذیر نیست، و باید از ترام درشت تر استفاده کرد امروزه هزینه ی کاغذ مصرفی، یکی از مهمترین فاکتورهای افزایش دهنده ی قیمت تمام شده است و اما قابلیت چاپ با کیفیت بالا در روش گراور بر روی کاغذهای ارزان قیمت و سبک را شاید بتوان مهمترین مزیت این روش دانست.

همچنان مطالعه کنید: شروع کار و مراحل طراحی گرافیک + تعاریف

خلاصه ای از مزایا و معایب روش چاپ گراور (gravure)

مزایا:

سادگی روش چاپ و مکانیزم آن

یکنواخت بودن کیفیت رنگ در طول چاپ

سرعت بالا

خشک شدن سریع با تبخیر

امکان چاپ با کیفیت خوب با استفاده از کاغذهای ارزان

 عدم نیاز به تعیین طول چاپ

کاستیها:

سیلندرسازی گران قیمت

فقط در تیراژ بالا کاربرد دارد

طولانی تر بودن زمان آماده سازی اولیه در مقایسه با افست

گران بودن هزینه ی نمونه گیری اگر قرار باشد این نمونه گیری با ماشین انجام شود.

هزینه ی زیاد برای اصلاح سیلندر در چاپهای بعدی به دلیل نیاز به تعویض سیلندر.

پیشنهاد مطالعه: بررسی نمونه های مختلف بسته بندی از منظر چاپ و مواد شناسی

 

مجموعه خدمات تخصصی چاپ و بسته بندی های لوکس حمزه

 

 

نظرات

ارسال نظر